Donor-akceptorová vazba je vazba, která vznikne tím, že jeden atom předá druhému atomu celý elektronový pár, čili dva elektrony. Na rozdíl od iontové vazby, kde si atomy předávají elektron pouze jeden. Nejčastěji se vyskytuje u atomů dusíku, nebo kyslíku. Atom, který elektronový pár poskytl se nazývá donor. Atom, který elektronový pár přijal se nazývá akceptor. Aby mohla vazba vzniknout, musí mít akceptor volný orbital.
Donor-akceptorová vazba se vlastnostmi velmi podobá vazbě kovalentní.
Iontová vazba vzniká přijetím nebo odevzdáním se opačně nabitých iontů (kationů a anionů), které jsou k sobě poutány elektrostatickou silou. Tato vazba vzniká velmi často u prvků, které jsou v periodické tabulce prvků daleko od sebe. Tím vznikají iontové sloučeniny, jako například chlorid sodný, nebo oxid hořečnatý.
• Iontové sloučeniny nejsou tvořeny molekulami, ale ionty, které jsou navzájem přitahovány a tvoří iontové mřížky. Mírou stability jsou hodnoty ionizační nebo energie elektronové afinity a elektronová konfigurace
• Iontové sloučeniny mají pravidelnou krystalickou strukturu, vysoké body tání (nad 500 °C), roztavené se chovají jako elektrolyty
Vodíková vazba je založena na přitahování se opačných nábojů. Často ji označujeme jako vodíkové můstky. Vyskytuje se např. ve vodě. Jde o to, že atom vodíku navázaný na kyslík má náboj kladný. Ale kyslík jiné molekuly má volný elektronový pár, který má náboj záporný. Proto je k tomuto elektronovému páru atom vodíku přitahován a vznikne vazba podobná iontové, ale slabší.
Vodíkové vazby dělíme na:
• intermolekulární – mezi dvěma molekulami (ve vodě)
• intramolekulární – v jedné molekule
• intraiontové – mezi dvěma ionty např. u DNA
Kovová vazba je vazba, která vzniká pouze u látek, které mají prostorovou kovovou mřížku. V této mřížce jsou umístěny kladné ionty, mezi kterými se volně pohybují volné valenční elektrony. Jinými slovy se jedná o sdílení elektronů mnoha ionty (atomy). Tím, že jsou elektrony volné dostávají kovy své vlastnosti – tepelnou a elektrickou vodivost, vysokou teplotu tání a varu …
Atomy kovových prvků mají jeden až tři valenční elektrony.
Tyto elektrony jsou k atomu slabě vázané. Lehce „opouští“ atom
Nejsou vázány s žádným určitým atomem, ale jsou volné a pohybují se chaotickým pohybem mezi kladnými ionty kovových atomů. (vznikly z neutrálních atomů)
Atomy kovů jsou uspořádány v kovové mřížce
Žádné komentáře:
Okomentovat